اختلال شخصیت اجتنابی در مقابل اضطراب اجتماعی

اختلال شخصیت اجتنابی در مقابل اضطراب اجتماعی
اگرچه اختلال شخصیت اجتنابی (AVPD) و اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) شباهت هایی با هم دارند، اما شرایط متفاوتی هستند.
SAD با ترس یا اضطراب بیش از حد در موقعیت های اجتماعی مشخص می شود، در حالی که AVPD شامل ترس فراگیر از طرد، انتقاد، یا عدم تایید و اجتناب از موقعیت های اجتماعی است.
در حالی که فرد مبتلا به SAD ممکن است در موقعیت‌های اجتماعی غیرتهدیدکننده احساس راحتی کند، افراد مبتلا به AVPD ممکن است از هرگونه تعامل اجتماعی اجتناب کنند.
توجه به این نکته مهم است که افراد می توانند هر دو بیماری را به طور همزمان داشته باشند، اما تشخیص مناسب برای درمان موثر بسیار مهم است. جستجوی کمک و پشتیبانی حرفه ای می تواند تفاوت قابل توجهی در مدیریت این شرایط و بهبود کیفیت کلی زندگی ایجاد کند.
اختلال شخصیت اجتنابی اختلال اضطراب اجتماعی الگوی فراگیر در بسیاری از زمینه های زندگی ویژه موقعیت های اجتماعی بازداری اجتماعی، احساس بی کفایتی، حساسیت مفرط نسبت به ارزیابی منفی ترس یا اضطراب شدید در موقعیت های اجتماعی، ترس از خجالت یا قضاوت طیف وسیع تری از موقعیت های اجتماعی و شخصیتی در روابط بین فردی و اختلال (APD) با بازداری اجتماعی گسترده، احساس بی کفایتی و حساسیت مفرط به انتقاد مشخص می شود که بر جنبه های مختلف زندگی تأثیر می گذارد. اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) بر ترس شدید در موقعیت های اجتماعی خاص متمرکز است که اغلب منجر به اجتناب می شود. در حالی که SAD خجالت اجتماعی را هدف قرار می دهد، APD طیف وسیع تری از پویایی های بین فردی و دیدگاه های خود را در بر می گیرد.
اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال شخصیت اجتنابی می‌تواند با ایجاد ترس و ناراحتی شدید در موقعیت‌های اجتماعی، که منجر به انزوا، مانع شدن در روابط و مشارکت محدود در جنبه‌های مختلف زندگی شود، عمیقاً بر افراد تأثیر بگذارد.
اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟
برخی از علائم کلیدی اختلال اضطراب اجتماعی (SAD)
اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) یک ترس شدید، طولانی مدت و ناتوان کننده از موقعیت های اجتماعی است.
برخی از موقعیت‌هایی که ممکن است برای یک فرد مبتلا به SAD ترسناک باشد عبارتند از سخنرانی در جمع، مکالمه یک به یک، برقراری تماس تلفنی و شرکت در اجتماعات اجتماعی.
یک فرد مبتلا به SAD اغلب می ترسد که در موقعیت های اجتماعی خود را خجالت زده یا مورد انتقاد و قضاوت منفی دیگران قرار گیرد.
آنها ممکن است در طول یک یا چند موقعیت اجتماعی اضطراب شدیدی را تجربه کنند، از صحبت کردن با دیگران می ترسند و اغلب از موقعیت هایی که اضطراب اجتماعی آنها بدتر می شود اجتناب می کنند.
افراد مبتلا به SAD همچنین در موقعیت های اجتماعی ترسناک، احساسات فیزیکی زیادی مانند سرخ شدن، عرق کردن، تنش عضلانی و تنگی نفس را تجربه می کنند.
اضطراب در پاسخ به یک موقعیت اجتماعی می تواند قبل، در طول یا بعد از یک موقعیت اجتماعی رخ دهد و بسیاری از آنها اضطراب را در سراسر آن تجربه می کنند.
SAD می تواند به طرق مختلف ظاهر شود، به طوری که برخی از افراد در بیشتر موقعیت های اجتماعی اضطراب شدیدی را تجربه می کنند در حالی که دیگران ممکن است آن را فقط در شرایط خاص تجربه کنند. ترس ها و محرک های اجتماعی هر فرد منحصر به فرد است و ممکن است شدت آن متفاوت باشد. توجه به این نکته مهم است که تجربه چند علامت SAD لزوماً نشان دهنده تشخیص نیست.
اختلال شخصیت اجتنابی چیست؟
برخی از نشانه های کلیدی اختلال شخصیت اجتنابی (AVPD)
اختلال شخصیت اجتنابی (AVPD) یک وضعیت سلامت روانی است که با الگوی فراگیر بازداری اجتماعی، احساس بی کفایتی و حساسیت مفرط به ارزیابی منفی مشخص می شود.
AVPD یک اختلال شخصیت خوشه C در نظر گرفته می شود. اختلالات شخصیت نوع خاصی از مسائل مربوط به سلامت روان است که در آن الگوهای فکری و رفتاری بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد.
افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی اغلب در زندگی حرفه ای و شخصی خود با مشکل مواجه می شوند زیرا در درک سایر افراد و موقعیت های رایج مشکل دارند.

در مقابل، EFD مجموعه ای از چالش های شناختی مرتبط با مهارت هایی مانند سازماندهی، مدیریت زمان و کنترل تکانه است.
در حالی که اختلال عملکرد اجرایی یک ویژگی مشترک ADHD است، همه افراد مبتلا به اختلال عملکرد اجرایی ADHD ندارند.
در نهایت، EDF یک تشخیص مستقل نیست، بلکه اصطلاحی است که برای توصیف مشکلات خاص مربوط به عملکردهای اجرایی استفاده می‌شود، که می‌تواند در شرایط مختلف رخ دهد (پاپازیان، آلفونسو و لوزوندو، 2006)، از جمله ADHD.

فلج ADHD چیست؟
فلج ADHD، که گاهی به آن «فلج تحلیلی» نیز گفته می‌شود، اصطلاحی است که برای توصیف حالتی استفاده می‌شود که در آن افراد مبتلا به ADHD احساس می‌کنند تحت تأثیر وظایف یا تصمیم‌ها قرار می‌گیرند تا جایی که برای شروع یا تکمیل هر یک از آنها تلاش می‌کنند (Enright, 2021).
برخی از مثال‌ها عبارتند از اهمال کاری، احساس غرق شدن، مبارزه با مدیریت زمان و کاهش بهره‌وری. این می تواند در زمینه های مختلفی رخ دهد، از انتخاب لباسی که در صبح بپوشیم تا تصمیم گیری های مهم زندگی.
فلج ADHD را می توان با راهبردهایی مانند تقسیم وظایف به مراحل کوچکتر، کاهش پیچیدگی درک شده تصمیمات، یا در صورت توصیه با درمان و دارو مدیریت کرد.
آیا می توان از فناوری برای کمک به بهبود عملکرد اجرایی در افراد مبتلا به ADHD استفاده کرد؟
یک متاآنالیز اخیر به بررسی این موضوع پرداخت که آیا برنامه‌های آموزشی شناختی رایانه‌ای می‌تواند به بزرگسالان مبتلا به ADHD کمک کند تا مهارت‌های شناختی مانند حافظه فعال را از طریق تمرین منظم روی تمرین‌های ذهنی مبتنی بر رایانه بهبود بخشند.
با این حال، تحقیقات نشان می دهد که مزایای این برنامه ها برای کاهش علائم ADHD و بهبود عملکرد روزانه تا کنون کاملاً محدود است (Elbe et al. 2023).
برای تعیین اینکه آیا رویکردهای مناسب می توانند به بزرگسالان در مدیریت کمبود توجه مداوم کمک کنند، به مطالعه بیشتری نیاز است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن