از نگاه الهی توهم چیست؟

از نگاه الهی توهم چیست؟ چگونه از توهم دور بمانیم؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که مانع رشد انسانی می‌شود .توهم است. خداوند بخشنده‌ترین این باور را در قرآن کریم به طور کامل توضیح داده است. به این ترتیب، خداوند با بیان انواع توهمات، چگونگی شناخت مسیر را توضیح داده است. شیطان فقط به آنها وعده‌های دروغین می‌دهد و با امیدهای خالی آنها را فریب می‌دهد. به راستی شیطان جز توهم چیزی به آنها وعده نمی‌دهد. 4:120

توهم فکری در مورد خود فرد یا دنیای اطراف است که ممکن است به اشتباه توسط هر فردی به عنوان حقیقت پذیرفته شود و در نهایت به باوری در او تبدیل شود.

توهم باور قوی به چیزی است که به وضوح نادرست یا غیرموجود است و اغلب ناشی از یک شرایط روانی است. توهم یک باور ثابت و غلط است که با وجود مدارک مخالف باقی می‌ماند. توهم‌ها می‌توانند به شدت در محتوای خود متفاوت باشند و در شرایط روانی مختلفی یافت می‌شوند، از جمله اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی.

از کجا توهم می‌آید؟ از تعریف باور، می‌دانیم که باورها زندگی انسان را هدایت می‌کنند و رفتار او را تعیین می‌کنند. انسان‌ها از باورهای خود قدرت و انرژی می‌گیرند تا کارهای خود را انجام دهند و رفتار کنند. به نوعی، سوخت حرکت هر فرد در زندگی‌اش توسط باورهای او درباره خودش و دنیای اطرافش تأمین می‌شود. توهم نیز یک نوع باور است. باورها الگوهای تکراری افکار در ذهن انسان هستند.” این الگوها از توجه مداوم انسان به هر موضوعی شکل می‌گیرند. الگوی فکری نادرست و تکراری، توهمات را در ذهن افراد ایجاد می‌کند. این به این معناست که توهم از نبود آگاهی از شناخت اصلی در انسان‌ها شکل می‌گیرد.”

چگونه می‌توان فرق بین باور الهی و توهم را تشخیص داد؟ برای افرادی که باور به وجود خود دارند، اساسی است که در زندگی توسط توهمات فریب نخورند. باور الهی تنها خدا را به عنوان منبع انرژی در تمام وجود در نظر می‌گیرد. اما در توهم، منبع قدرت به عنوان پراکنده به جز خدا در نظر گرفته خواهد شد.”

“چگونه یک فرد دچار توهم می‌شود؟ پارامتری که در زمان توهم در فرد گیر می‌کند، مرکز توجه اوست. وقتی یک فرد توجه خود را به هر چیز فانی معطوف می‌کند و باور دارد که آن چیز فانی منبع قدرت و انرژی اوست، توهم در او شکل می‌گیرد. هر زمان که مرکز توجه انسان به چیزی به جز خدا که جاودانه است، داده شود، آن شخص دچار توهم است.

به عنوان مثال شخصی که مسئولیت تغییر برای بهبود زندگی خود را نمی‌پذیرد. زیرا تحت توهم است که نقشی در تغییر ندارد و دولت مسئول زندگی نامرتب اوست و دولت را منبع قدرت در زندگی‌اش می‌داند.”

ریشه تفاوت بین باور الهی و توهم چیست؟ تفاوت بین باور الهی و توهم در قدرت مرکز توجه ریشه دارد. شخصی که به خدا به عنوان بهترین آرزو و منبع انرژی در وجود باور دارد، به اصل متصل است و تا پایان عمر خود، می‌تواند با افزایش توجه خود به خدا، باور و میزان انرژی خود را افزایش دهد.” “اما شخصی که به توهم باور دارد، به خودش یا زیبایی خارجی یا هر شیء خارجی دیگری به عنوان منبع انرژی برای وجود خود اعتقاد دارد. توهمات معمولاً به صورت زیبا به انسان‌ها می‌آیند. این شکل زیبا می‌تواند یک شخص را فریب دهد و او را از مسیر اصلی زندگی‌اش دور کند.”

چه مشکلاتی برای فردی که دچار توهمات است به وجود می‌آید؟ “فردی که توسط توهمات فریب خورده است، در مورد دیگران و روابطشان قضاوت‌های اشتباه خواهد کرد. هرچه توهم بیشتر در باورش باقی بماند، بیشتر از مسیر حرکت به سمت بهترین حالت خود دور می‌شود. فرد توهمی نمی‌تواند هیچ اقدامی برای بهبود رفتار و اخلاق خود انجام دهد. دلیل آن این است که فرد توسط چیزها و ظاهر زندگی‌اش فریب خورده و به آن‌ها اعتقاد دارد. چون آن‌ها بهترین نیستند، و از طرف دیگر همیشه حضور ندارند، نمی‌توانند آن فرد را در زندگی به بهترین حالت خود برسانند.”

فرقی نمی‌کند که چقدر فرد توهمی به توهم خود باور دارد. حتی اگر بتواند توهم خود را بر بخشی از مخاطبان خود تحمیل کند، در نهایت در برابر قدرت واقعی الله در زندگی خود شکست خواهد خورد.”

چگونه توهم را تشخیص دهیم؟ “اولین چیز این است که شکل توهم همیشه زیبا به نظر می‌رسد، مانند رویاهای تقلبی یا دارایی‌های زندگی که فرد ممکن است روی آن‌ها تمرکز کند. ابتدا، او ممکن است با نگاه کردن به آن‌ها انرژی خاصی بگیرد، اما (در نهایت) آن قدرت ناپایدار است.”

توهمات باعث می‌شوند که انسان خداوند را به عنوان آفریننده خود فراموش کند، و آن انسان باور دارد که خود تعیین‌کننده نهایی است. یا باور دارد که دیگر برای رسیدن به رویاهایش به خدا نیاز نخواهد داشت. یا با داشته‌های این زندگی دنیوی، مانند رفاه یا هر چیز دیگری، دیگر به خدا نیاز ندارد. به طور کلی، هر فکری که باعث شود ما احساس کنیم به خدا نیاز نداریم یا قدرت را به چیزی به جز خدا نسبت دهیم، توهم است.”

چگونه می‌توانیم توهمات خود را پیدا کنیم؟ “سعی کنید شیطان را بشناسید و بدانید که چه چیزهایی در وجود شما باعث می‌شوند که از یاد خدا غافل شوید. به زمانی فکر کنید که به سمت بهبود خود حرکت نمی‌کردید و به نوعی به خودتان آسیب زدید. در هر گوشه‌ای از زندگی شما که به سمت بهتر شدن حرکت نمی‌کنید، دچار توهم هستید، زیرا تمام ابعاد انسانی باید همیشه به سمت خدا در جهت رشد و حرکت باشد.”

چگونه همیشه سعی کنیم از توهم دور بمانیم؟ ”

به دنبال حقیقت وجود چیزهایی باشید که بارها طی روز به آن‌ها توجه می‌کنید. باور داشتن به چیزی که ماندگار و ابدی نیست، حقیقت نیست بلکه توهمی است که شما را در زندگی‌تان سرگرم کرده است. شما هرگز نمی‌توانید در زندگی‌تان به این توهمات اعتماد کنید. فقط به مسیر پایدار در زندگی‌تان توجه ویژه داشته باشید و تا جایی که می‌توانید از توجه به مسائل فانی پرهیز کنید.”

“کمک حرفه‌ای دریافت کنید: مشاوره با متخصصان سلامت روان امری حیاتی است، به ویژه اگر توهمات بخشی از یک شرایط روانی گسترده‌تر باشند. ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کنید: روابط قوی و تعامل منظم با دیگران می‌تواند بازخوردهای واقعیت و حمایت عاطفی فراهم کند. خود را آموزش دهید: درک شرایط سلامت روان می‌تواند در شناسایی نشانه‌های اولیه توهم کمک کند. تفکر انتقادی داشته باشید: زیر سوال بردن باورها و جستجو برای شواهد می‌تواند کمک کند تا بر واقعیت مسلط بمانید.”

“سالم بمانید: سلامت جسمی، از جمله ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و خواب کافی، می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت روان داشته باشد. از سوء مصرف مواد اجتناب کنید: مواد مخدر و الکل می‌توانند توهمات را تشدید کنند و باید از آن‌ها پرهیز شود. آگاهی و کاهش استرس: تمرین‌هایی مانند مدیتیشن می‌توانند در حفظ آرامش و کاهش استرس، که اغلب عاملی برای تفکر توهمی است، کمک کنند. چکاپ‌های منظم سلامت روان: همانند سلامت جسمی، چکاپ‌های منظم با یک متخصص سلامت روان می‌تواند در حفظ تندرستی روانی و شناسایی نشانه‌های اولیه مشکلات کمک کند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن